24. јул 2012.

Uživancija na + 39 stepeni

              Užasna je vrućina. Moj suprug i ja odlučili da odemo na Dunav, kraj Golupca, u vikend- naselju Vinci, gde naši zet i ćerka sa unucima, još malo uživaju, posle dolaska sa mora iz Grčke. Bio im je još jedan par (njihovi prijatelji) u posetu, i na naše veliko zadovoljstvo, muški deo je odlučio da pripremi ručak.

               U kotliću su kuvali pileći paprikaš, koji je bio, doduše, malo prekuvan, ali izuzetno ukusan.

                 I moj unuk je dao svoj doprinos, mešajući ga...

                A naravno bilo je tu i roštilja a i pečenog mladog kukuruza...

                Svakako da smo zahvaljujući njihovom trudu i angažovanju, lakše podneli toliku vrućinu.

10. јул 2012.

Domaći lek protiv candide


           Ova uporna gljivica je čest stanovnik našeg organizma sa kojom se treba izboriti upornošću. Ovde, možete pročitati više o tome, kao i test kojim na jednostavan način možemo ustanoviti da li je imamo u pljuvački.
           Postoji i ovaj lek koji možete sami pripremiti kod svoje kuće.
Potrebno je:
1 čaša jogurta
2 čena belog luka
1 šargarepa
pola kašičice đumbira
   "      "        cimeta
Priprema:
           Izrendajte šargarepu, đumbir, beli luk i sve dodajte u jogurt. Dodajte i cimet i sve dobro izmešajte. Svaki dan ovo jedite kao salatu.
PS. Ova mešavina sigurno povoljno utiče i na poboljšanje sveukupnog zdravlja.

16. јун 2012.

Baš voli da se mazi!

         Evo prelepog psa Bruna, koji su moji unuci dobili od svog oca, koji je tako brzo porastao a ima tek nešto više od godinu dana (psećih 7). Lepo je izdresiran a toliko voli da se mazi. Svi ga puno volimo a ponajviše moj mlađi unuk. Evo kakav je bio prošle godine Moj unuk i njegov pas, a kakav je sada.



8. јун 2012.

Korisni saveti za dobro zdravlje

           Verujem da mnogi od nas često čitaju raznorazne članke o očuvanju zdravlja, o tome šta treba uraditi ako dođe do nekih zdravstvenih problema i sl. Evo jednog, među mnogim člancima na tu temu, sigurno neće škoditi a  svakako može koristiti.http://www.boljezdravlje.com/

1. јун 2012.

Moje ruže, odolele čestim kišama!

       U zadnje vreme je toliko padala kiša, da je verujem, svima nama već dojadila. A tek kako je naglo padala temperatura, da smo se pošteno posmrzavali, na pragu leta. Hvala Bogu, prestala je, ali moje ruže u bašti su to veoma "teško" podnele. Uslikala sam ih juče, i nekako mi ih je žao, jer nisu, k'o što trebaju biti u ovo vreme. Oporaviće se nadam se, jer ih mnogo volim!





Ove dve dole su puzavica, koja se sjedinila sa drvetom vinogradske praske (breskve)!
A naravno, i moj unuk se uvek "mota" tu negde, gde sam ja, pa makar bilo i trnja!

28. мај 2012.

Ljubi ih baka!

Evo kako je izgledao rođendan mom starijem unuku. Naravno, svećice mora prvo da ugasi moj mlađi unuk, jer on kad god vidi tortu, hoće da duva u svećice...



27. мај 2012.

Ja, ja i ja...

  Moj predhodni post Osećam potrebu da ovo podelim sa vama, nije prikazan na Blogerovoj listi za čitanje, pa ću sada pokušati da objavim ovaj post, da vidim kakva će biti sada situacija. Iako više volim da slikam druge, ćerka je ovom prilikom uslikala i moju malenkost kod nje na terasi...
           

26. мај 2012.

OSEĆAM POTREBU DA OVO PODELIM SA VAMA!

   Ne znam da li ste imali priliku da pročitate moj post Ovo vredi videti gde sam pisala o našim najboljim prijateljima, o našim druženjima i sl. Ova nedelja je tužna za mog supruga i mene, jer nas je naš izuzetno odan i veran prijatelj  In memoriam Milan Miša Bogosavljević  prerano i zauvek napustio. Bio je izuzetno dobar suprug, otac i deda a i prijatelj kakvog bi svi poželeli da imaju. Odrastao je sa mojim suprugom a posle završene škole, otišao je u Valjevo, zaposlio u "Krušik", oženio, dobio ćerku, zatim unuku i unuka i nakon teškog i po zdravlje opasnog rada u toj fabrici, otišao u zasluženu penziju. Daljina nas nije sprečavala da se intenzivno družimo, provodimo zajedno godišnje odmore na more u Baškoj vodi, Nove godine, prvomajske praznike itd. Nikada neću zaboraviti njegov vedar duh, humor i volju za lepim druženjem i putovanjem Put u manastir Lelić . Na njegovo poslednje putovanje, odvela ga je opaka bolest i ne mogu se pomiriti sa tim da ga više nikada neću videti. Verujem da će tamo negde, pronaći svoj mir i spokoj, a mi ćemo uvek čuvati u srcu lepe uspomene na njega, jer on to zaslužuje.

17. април 2012.

Moje kupatilo pre renoviranja (video klip)

           Ne znam da li ste primetili da me izvesno vreme nije bilo na svojim blogovima a samim tim ni na vašim, a razlog je taj što sam renovirala kupatilo. Nemojte mi zavideti, jer sam bila u prašini i haosu do guše. Ceo stan sam morala da, po završetku ovog velikog posla, očistim generalno a i više od toga, tako da sam bukvalno "pala s' nogu" od silnog posla. A moje ruke, polomljeni nokti, a jedan i modar od udarca čekićem po prstu (dok sam zakucavala ekser u zidu), ma šta da vam pričam, kad možete da predpostavite kako sve to izgleda. Srećom, završila sam sa sređivanjem pred sam Uskrs, ostale su mi  još neke sitnice, i evo sada uživam u blagodeti, takoreći novog kupatila. Nove sanitarije, nove pločice, ali i spražnjeni džepovi. Ali vredelo je!

18. фебруар 2012.

Pogledajte, možda će vam biti simpatično!

            Kako izgleda kada moj trogodišnji unuk peva "Medo Brundo" i "Deda Mraze, deda Mraze", pogledajte na ovim video klipovima. Malo se zbunio, ali je svoje prvo javno pevanje nekako izveo na svoj način. Dok je gledao svoje izvođenje, obzirom da voli obe pesmice, morali smo više puta da puštamo video klip, jer se i sam oduševljavao, ljubi ga baka...

     
           "Ovo je tek moj početak, videćete vi kada ja prestanem da "vrskam" i otpevam vam mnogo teže pesmice!"  
              

10. јануар 2012.

Interesantno i simpatično, zar ne?!

            Slike mojih unuka, ubacila sam u ram i dobila ove interesantne animirane fotografije. Ideju sam pronašla na jednom ruskom sajtu. Klikni na sliku!

16. децембар 2011.

Tibetanski čaj za dugovečnost

           Ovaj čaj je pronađen u starom tibetanskom manastiru i koristi se za zaštitu od stresa i produžava životni vek. Ja sam ga pripremila i mogu vam reći da je zaista prijatnog ukusa, da li deluje protiv stresa videću. ovo je tek prva tura.
 Potrebno je:
2 litra vode
5 gr đumbira
2 velike kašike soka od limuna
2    "          "      meda
1 prstohvat ljute papričice (ja sam koristila ljutu tucanu)
1     "       anisa

Priprema:
            Vodu kuvajte 5 minuta i ostavite da se ohladi. U hladnu vodu dodajte ostale sastojke i ostavite da stoji nekoliko sati.
             Procedite i pijte u gutljajima tokom celog dana a najbolje je piti po šolju pre svakog obroka. Napravljena količina od 2 litra je dovoljna za 3 osobe.
             Preporučujem da probate, makar da umanjite stres, koji je, verujem, kod svih nas prisutan.

24. новембар 2011.

Put u Manastir Lelić

            U prošlom postu Ovo vredi videti sam vam dočarala svoje utiske o Spomen-etno komplexu Brankovina, a sada želim da vas upoznam sa još jednim prelepim Manastirom Lelić, koji smo moj suprug i ja, zahvaljujući našim prijateljima iz Valjeva, posetili prošlog meseca. Imali smo sreće, obzirom da je dan bio sunčan i uživali smo u prelepim obroncima Povlen planine, gde se upravo i nalazi ovaj Manastir, zadužbina Vladike Nikolaja.
            Ovaj prelepi Manastir se nalazi oko 11 km od Valjeva u selu Lelić, gde je rođen Vladika Nikolaj 1881.godine.  Bio je pravoslavni teolog, filozof i dva puta je doktorirao u Oksfordu. Umro je moleći se u crkvi 1956.godine a njegove mošti su iz Amerike prenete ovde 1991.godine. U selu Lelić je crkva sagrađena 1929. godine a za Manastir je proglašena 1997.godine.
            Manastir ima predivno uređenu portu, koju čiste i održavaju isključivo muškarci.
          Freske u samom Manastiru su zaista očuvane i vrhunski urađene. Naš prijatelj Miša nam se pohvalio da je dao svoj skromni doprinos u njegovim popravkama.
              Zaista je bilo dragoceno ovo naše putovanje i drago mi je što sam obišla još jednu destinaciju u okolini Valjeva. Hvala Divni i Miši, vredi imati tako odane prijatelje, kakvih je danas sve manje...


               

22. новембар 2011.

Ovo vredi videti !

           Svi mi imamo prijatelje, ali prave prijatelje možemo izbrojati na prste jedne ruke. E, takvi naši prijatelji žive u Valjevu, a naše druženje i prijateljstvo traje više od 30 godina. Svako leto smo išli zajedno na more sa decom, dok smo bili mlađi. Jeste, daljina čini da sada  nismo u mogućnosti da se družimo non-stop, ali možda je i to jedan od razloga, što to zajedničko vreme provodimo ispunjeno. Često smo kod njih u Valjevu, još češće su oni kod nas u Požarevcu. Prošlog meseca smo bili njihovi gosti i, kao i uvek, obilazili smo predivne predele Valjeva i njegove okoline. Uživala sam u prelepim, još uvek zelenim padinama, iako je zlatna jesen već stigla.
       .  Ovog puta smo obišli Brankovinu, udaljenu od Valjeva nekih 12 km. i posetili spomen-etno komplex sa grobovima kneza Alekse Nenadovića, vojvode Jakova Nenadovića, diplomate prote Mateje Nenadović i njegovog sina, poznatog pisca, čika Ljube Nenadovića.
           U okviru kompleksa postoji crkva Svetih Arhanđela izgrađene1830 god. i nekoliko etno kuća.

              Ovo je jedna od njih, u koju sam zavirila i slikala njenu unutrašnjost.
              U ovom komleksu nalazi se i škola u kojoj je stanovala i završila Osnovnu školu naša poznata pesnikinja Desanka Maksimović, rođ. 1898. god. a preminula 1993. godine. U toj školi je njen otac bio učitelj. Škola je obnovljena 1985.god. Po svojoj želji, sahranjena je ovde, u porti,  nedaleko od crkve.
            Njena humka, danas izgleda ovako.Pokrivena je jesenjim lišćem i cvećem...


             Drago mi je bilo što sam sa suprugom i našim prijateljima posetila ovo poznato turističko mesto, utiske sam sređivala celog popodneva, a sutradan smo bili u posetu  Manastiru Lelić. Postaviću svoje fotografije u sledećem postu.